КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА БИЖУТАТА СИ

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА БИЖУТАТА СИ

Бижутата ни са повече от просто красиви украшения, те също са инвестиция в артистичност, ювелирна работа и история. За да сме сигурни, че ще запазят блясъка и стойността си, е важно да им осигурим правилната грижа и внимание. В тази статия ще намерите изчерпателни съвети, за това как да се грижим за бижутата със скъпоценни камъни и как да ги носим, почистваме и съхраняваме.
 
Отношението с грижа и внимание е ключово при бижутата със скъпоценни камъни, тъй като дори и най-малкото небрежност може да се отрази на красотата и видът им. Обърнете внимание на дейностите, които извършвате, докато носите бижутата си, като посещение на спа центрове, плуване в хлорирана или солена вода, домакинска работа или работа с химикали, тъй като всички те могат да навредят както на визията на златото и среброто, така и на скъпоценните камъни. Посещенията във фитнеса също не са за подценяване, тъй като изпотяването въздейства както на металите, така и на камъните. Запазването на блясъка и стойността на камъните за поколения напред изисква разбиране на уникалните им свойства и правилното им съхранение. Всеки скъпоценен камък притежава свои характеристики, като издръжливост, твърдост и чувствителност към различни елементи. Внимавайте за веществата, с които бижута ви влизат в контакт, като:  алуминий, мед, арсен, кадмий (съдържат се в някои почистващи продукти). Тези химикали могат да увредят скъпоценните камъни. 

Светлината и топлината също могат да имат вредни ефекти върху бижутата със скъпоценни камъни, причинявайки избледняване на цвета им и дори структурни повреди.  Предпазването им от излагане на пряка слънчева светлина за продължителен период от време е важно за предотвратяването на тези щети. Известно е например, че изумрудите, рубините и сапфирите избледняват на слънчева светлина и са чувствителни към маслата, които се съдържат в душ геловете и лосионите за тяло. Същото се отнася за цветните кварцови кристали като розов кварц, аметист, цитрин и др. За да защитите бижутата си, съхранявайте ги на хладно и сухо място, далеч от пряка слънчева светлина и температурни колебания. Екстремните температури и могат да доведат до повреда, особено за чувствителни скъпоценни камъни като:  опали, изумруди, танзанити, лунни камъни, аквамарин. Не се къпете с тях и изчакайте известно време, ако след душ използвате лосиони или масла за овлажняване на кожата.
 
Правилното съхранение на бижутата е също толкова важно, колкото и използването им. За да предотвратите драскотини и други повреди, съхранявайте бижутата си отделно едно от друго в кутия за бижута или торбичка от мек плат.  Сребърните и родираните сребърни бижута трябва да се съхраняват в торбички за предотвратяване на потъмняване и далеч от пряка слънчева светлина. Винаги проверявайте за разхлабени камъни или закопчалки. Навременната поправка при бижутер ще ви струва по-малко от загубата на бижуто. Следването на тези съвети за е най-добрата защита срещу повреждане и сигурен начин да поддържате блясъка и красотата им, и допринася за удължаване на живота им. 
 
Всеки скъпоценен камък изисква различен подход за почистване, за да се гарантира запазването му в първоначалния си вид. Например, опалите трябва да се навлажнят с мека микрофибърна кърпа без влакна и да се излъскат, след което да се изсушат с чистата част от кърпата, за да се отстрани останалата влага. Перлите, от друга страна, могат да се почистват в хладка вода с мек почистващ препарат и мека кърпа, като се избягва излагането им на топлина, гореща вода, пара или внезапни температурни промени. Някои скъпоценни камъни, като рубини, сапфири и диаманти, могат да се почистват със слаб разтвор с мек неабразивен препарат за почистване на бижута и мека четка, която не може да ги надраска. От друга страна, меките (по скалата на МОС) и порести скъпоценни камъни като перли, тюркоаз и опали изискват по-деликатна грижа, като внимателно избърсване с мека кърпа след всяко носене.  Сапфирите са едни от най-ценните скъпоценни камъни. Могат да се почистват с помощта на комбинация от топла вода и мек препарат за почистване на бижута. Почистването с ултразвук при професионален бижутер може да бъде ефективно за някои бижута със скъпоценни камъни, но не за всички видове. Например, порести и крехки скъпоценни камъни като перлите трябва да се пазят от ултразвуково почистване, за да се предотврати повреда. 

ОБОБЩЕНИЕ:

  • Сваляйте бижутата си винаги преди посещение на спа центъра или залата за тренировка, или преди да си вземете душ. Минерална вода, хлорът в басейна, както и прекомерното изпотяване могат да увредят бижутата. 
  • Ако използвате лосиони или масла за тяло след душ, изчакайте да попият добре в кожата, преди да сложите бижутата си. Същото важи за парфюма.
  • Не извършвайте домакинска работа докато си носите бижутата си.
  • Пазете ги от излагане на пряка слънчева светлина в продължителен период от време.
  • Не ги носете на плажа, освен че може да ги загубите, солената вода ще въздейства неблагоприятна на златото и среброто и на камъните.
  • Съхранявайте ги отделно в кутия с отделения или в меки торбички за бижута
  • Почиствайте ги като се съобразявате с вида на метала от който са направени и с различните качества на камъните. 
  • И най важното правило: когато се приберете вкъщи бижутата са първото нещо, което сваляте и първото нещо, което слагате преди да излезете навън.

 
От  Space and Rituals  с любов